چاپ مقاله عضو هیات علمی دانشگاه کاشان با همکاری بین المللی در مجله Nano Energy با ضریب تاثیر۱۳.۱۶

تعداد بازدید:۵۳۶۰
چاپ مقاله عضو هیات علمی دانشگاه کاشان با همکاری بین المللی در مجله Nano Energy با ضریب تاثیر۱۳.۱۶

دکتر محمد مهدی ابوالحسنی عضو هیات علمی دانشکده مهندسی دانشگاه کاشان با همکاری موسسه تحقیقاتی ماکس پلانک آلمان، دانشگاهای دکین و آر ام آی تی استرالیا و دانشگاه ایونینا یونان با توسعه تکنولوژی برداشت کننده های انرژی پوشیدنی موفق شدند انرژی حاصل از راه رفتن را ذخیره و از آن برای شارژ موبایل استفاده کنند.
امروزه توسعه صنعت الکترونیک، گجت های همراه (موبایل، ساعت هوشمند، آی پاد و...) با انرژی مصرفی کمی را در اختیار ما قرار داده است، اما اتمام سریع شارژ موبایل یا سایر وسایل الکترونیکی مشکل مشترک تمام گجت های همراه است، بنابراین حذف باتری و دسترسی به منبع انرژی دایمی و پاک که همیشه همراه ما باشد ایده وسوسه کننده ای برا دانشمندان می باشد. این ایده باعث ظهور تکنولوژی برداشت کننده های انرژی پوشیدنی شده است. به زبان ساده این برداشت کننده های انرژی در لباس یا کفشی که میپوشیم یا در حتی در داخل بدن کار گذاشته میشوند و میتوانند انرژی تلف شده بدن ما را به انرژی الکتریکی تبدیل کنند، مانند: انرژی راه رفتن، انرژی حرکت دست ها، تپش قلب و حرکت شش ها. به عبارت دیگر بدن ما باتری های نسل آینده خواهند بود.
نانوژنراتورهای پیزوالکتریک یکی از انواع برداشت کننده های انرژیی هستند که برای تبدیل انرژی مکانیکی به الکتریکی در سال های اخیر به شدت مورد توجه قرار گرفته اند. اخیرا دکتر ابوالحسنی عضو هیت علمی دانشگاه کاشان با همکاری موسسه تحقیقاتی ماکس پلانک آلمان، دانشگاه دکین و آر ام آی تی استرالیا و دانشگاه ایونینا یونان در تیم مشترکی در حال تحقیق برای توسعه برداشت کننده های پوشیدنی بر پایه نانوژنراتورهای  پیزوالکتریک هستند.
در تحقیقی که به تازگی توسط این تیم تحقیقاتی بین المللی منتشر شده است راهکار جدیدی برای افزایش توان خروجی نانوژنراتورهای پیزوالکتریک پیشنهاد شده است. با استفاده از این متد جدید توان خروجی نانوژنراتورهای پلیمری 500 برابر نمونه های مشابه تجاری افزایش یافته است. در این روش نانو ساختار برداشت کننده های انرژی با استفاده از تئوری های ترمودینامیکی به صورتی طراحی میشود که ساختار داخلی نانوژنراتورها دارای تخلخلی با ابعاد کوچکتر از 100 نانومتر باشد. وجود تخلخل های نانومتری داخل ساختار نانوژنراتور ها باعث تغییر پارامترهای پیزوالکتریک این برداشت کننده های انرژی میشود که در نهایت منجر به افزایش بازده و توان الکتریکی نانوژنراتورها میشود. این تیم تحقیقاتی با موفقیت انرژی حاصل از راه رفتن فردی به وزن 80 کیلوگرم را ذخیره و برای شارژ موبایل استفاده کردند.
 از نتایج این طرح آزمایشگاهی می‌توان برای شارژ گجت های الکترونیکی همراه استفاده کرد. نتایج این تحقیق به تازگی در مجله‌ی Nano Energy با ضریب تأثیر 13.16 منتشر شده است.

https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S2211285519304501?dgcid=rss_sd_all

 

https://kashanefarda.ir/2019/05/26

https://www.isna.ir/news/98030401449/

https://khabarban.com/a/23882438

https://khabari.org/article/1652687

https://khabari.org/article/1647359

https://namehnews.com/fa/news/539339/

https://khabarfarsi.com/u/70632848

http://www.azarnewsonline.com/khabar/684588/

 

کلید واژه ها: نانو انرژی محققان دانشگاه کاشان چاپ مقاله ضریب تاثیر مقاله دانشگاه کاشان شارژ موبایل اختراع


( ۱۲ )

نظر شما :