کسب دو نشان ملی مرغوبیت صنایع دستی توسط عضو هیات علمی گروه فرش دانشگاه کاشان

۱۴ بهمن ۱۴۰۰ | ۰۹:۴۸ کد : ۱۸۶۷۵ اخبار دانشگاه
تعداد بازدید:۲۲۰۷

رئیس دانشکده معماری و هنر دانشگاه کاشان گفت: استاد فتحعلی قشقایی فر عضو هیات علمی گروه فرش دانشگاه کاشان دو نشان ملی مرغوبیت صنایع دستی در رشته نمد را دریافت کرد.
دکتر محسن جاوری افزود: در ششمین دوره داوری نشان ملی مرغوبیت صنایع‌دستی که به میزبانی استان یزد برگزار شد، از ۱۶ نشان ملی مرغوبیت صنایع دستی کسب شده توسط هنرمندان کاشان، دو نشان توسط استاد هنرمند فتحعلی قشقایی دریافت شد.
وی خاطر نشان کرد: استاد قشقایی فر یکی از هنرمندان تراز اول در زمینه انواع دست بافت‌های سنتی است که هر ساله آثار و تولیداتشان در هنگام داوری موفق به کسب مقام می شود.
دکتر جاوری با بیان اینکه قشقایی فر گذشته از تسلط کامل در زمینه فرش، در زمینه بافت انواع گلیم و نمد نیز از تبحر خاصی برخوردارند، اظهار داشت: در زمینه نمد نیز با ابتکارات جدیدی توانسته اند محصولات بسیار فاخر مزین به نقوش منحصر بفردی را خلق کنند.
استاد فتحلی قشقایی فر عضو هیات علمی و مدیر گروه فرش دانشگاه کاشان با بیان اینکه هنر نمد یکی از کهن‌ترین هنرهای ایران هست که چند هزارسال قدمت دارد، ولی به دلایلی متاسفانه در سال‌های اخیر به دلیل بی توجهی و عدم نوآوری و خلاقیت در آن، رو به افول نهاده بود، افزود: این امر باعث شد تا آن را به عنوان یک کار پژوهشی جدی گرفته و با مطالعه میدانی و بررسی های زیاد در سبک و شیوه های مختلف نمد مالی به شناخت ارزشمندی در این زمینه دست یابم و پس از آزمون و خطا همچنین مطالعه تمرین و کارهای زیادی که انجام دادم بصورت خودآموز این هنر را فرا گرفته و در حال حاضر 10 سال هست بصورت حرفه ای نمد کار می کنم، تفاوت کار من با نمادهای سنتی ایران در ظرافت، نو و خلاقانه بودن آن است.
وی با اشاره به اینکه  در سال 1390 ظریف ترین نمد را تولید کرده است، خاطر نشان کرد: در مدت 8 سال گذشته 13 نشان ملی و یک نشان یونسکو در زمینه نمد، گلیم و فرش دریافت کرده ام.
استاد فتحعلی قشقایی فر اظهار داشت: هنر نمد به دلیل گستردگی این امکان را داده است که در آن خلاقیت و نوآوری زیادی انجام دهم بیش از 30 محصول کاربردی در این خصوص ابداع و تولید نموده ام. با توجه به نوآوری‌هایی که در این زمینه انجام داده ام امروز می توانیم با هنرمندان نمد در سطح بین المللی رقابت کنیم.
ششمین دوره داوری نشان ملی مرغوبیت صنایع‌دستی از ۲۶ لغایت ۲۹ دی‌ماه به صورت منطقه‌ای برگزار شد و  30 اثر از کاشان در گروه منطقه 7 که شامل استان‌های یزد، اصفهان، چهارمحال و بختیاری و قم بود مورد داوری قرار گرفت که در پایان 16 اثر هنری (10 نشان بصورت انفرادی و 6 نشان بصورت مشترک) از کاشان موفق به کسب نشان ملی مرغوبیت صنایع‌دستی شد.

کلید واژه ها: گروه فرش دانشکده معماری و هنر دانشگاه کاشان نمد زمینه قشقایی فتحعلی قشقایی قشقایی فر ملی ملی مرغوبیت ملی مرغوبیت صنایع ملی مرغوبیت صنایع دستی دستی


( ۲ )

نظر شما :