چاپ مقاله عضو هیات علمی دانشگاه کاشان در مجله معتبر بین‌المللی Chemical Engineering Journal

تعداد بازدید:۲۴۶۴
چاپ مقاله عضو هیات علمی دانشگاه کاشان در مجله معتبر بین‌المللی Chemical Engineering Journal

 معاون پژوهشی، و ارتباطات علمی دانشگاه کاشان گفت: مقاله آقای دکتر عادل رئیسی عضو هیات علمی دانشکده شیمی دانشگاه کاشان در Chemical Engineering Journal  با ضریب تاثیر 10.652 به چاپ رسیده است.

دکتر مجید منعم زاده، اثرات هم­ افزایی اتم­های فلزی در نانوساختار دو بعدی کربنی گرافاین برای افزایش به دام اندازی کربن دی اکسید را عنوان این مقاله عنوان کرد و افزود: در این مقاله تزیین همزمان یکی از نانوساختارهای دوبعدی کربن به نام گرافاین، توسط اتم­های کروم و اسکاندیوم به منظور بالابردن ظرفیت به دام اندازی کربن دی اکسید توسط این ترکیب انجام شده است.

عنوان مقاله:

Synergetic effects of metals in graphyne 2D carbon structure for high 
promotion of CO2 capturing

عنوان فارسی:

اثرات هم ­افزایی اتم­های فلزی در نانوساختار دو بعدی کربنی گرافاین برای افزایش به دام اندازی کربن دی اکسید

نام ژورنال: Chemical Engineering Journal

شماره 406 سال 2021

نویسندگان: دکتر عادل رئیسی عضو هیأت علمی و دانشیار گروه شیمی فیزیک دانشگاه کاشان و آقای محمد حسین درویش ­نژاد دانشجوی دکترای شیمی فیزیک دانشگاه کاشان.

در این مقاله تزیین همزمان یکی از نانوساختارهای دوبعدی کربن به نام گرافاین، توسط اتم­های کروم و اسکاندیوم به منظور بالابردن ظرفیت به دام اندازی کربن دی اکسید توسط این ترکیب انجام شده است. گرافاین جزو ترکیبات کربنی دوبعدی و ازخانواده گرافن می باشد که برای نخستین بار در سال 2017 به مقدار کم سنتز شد.

این ترکیب، ساختاری مشابه گرافن دارد که در آن برخی از پیوندهای کربن-کربن با پیوندهای استیلنی جایگزین شده ­است و بسته به نسبت پیوندهای استیلنی به پیوندهای کربن-کربن، انواع مختلف گرافاین ایجاد می گردد.

با توجه به نیاز روزافزون به یافتن مواد مناسب برای ذخیره و به دام اندازی کربن دی اکسید به عنوان یکی از مهمترین آلاینده های جوی، در این کار سعی شده است اثر هم­افزایی دو فلز دکوره شده اسکاندیوم و کروم در ساختار گرافاین بر جذب گاز کربن دی اکسید تعیین شود و خواض الکترونی و ساختاری این ترکیبات مورد بررسی قرار بگیرد.

بررسی اثر هم ­افزایی دو اتم فلزی در این ترکیب، برای نخستین بار انجام شده است. نتایج نشان می دهد با ورود یک یا دو اتم فلزی در این نانوساختار، انرژی جذب کربن دی اکسید از 3 تا 12 مرتبه در مقایسه با گرافاین خالص ارتقا می ­یابد که در نوع خود کم سابقه می باشد. همچنین می توان گفت به دلیل اثرات هم ­افزایی این دو فلز، گرافاین هم­زمان تزیین شده ­با این دو، می تواند در آینده کاندید مناسبی برای کاربرد در تجهیزات مربوط به ذخیره، تشخیص، به دام اندازی و یا حذف این آلاینده مهم جوی باشد.

این مقاله در شماره 406 مجله Chemical Engineering Journal سال 2021 با ضریب تأثیر 10.652 به چاپ رسیده است.

لینک دسترسی به این مقالهhttps://doi.org/10.1016/j.cej.2020.126749  می باشد.

انعکاس خبر در:

وزارت علوم

خبرگزاری ایسنا


لینک دانلود فایل

کلید واژه ها: Chemical Engineering Journal دانشگاه کاشان چاپ مقاله در مجله معتبر علمی بین المللی دانشکده شیمی


( ۱ )

نظر شما :