برای نخستین بار در ایران نورسنجی ستارگان متغیر با استفاده از دوربین DSLR در رصدخانه دانشگاه کاشان انجام شد

تعداد بازدید:۲۱۵۴

 مسئول رصدخانه دانشگاه کاشان گفت: برای نخستین بار در ایران نورسنجی ستارگان متغیر با استفاده از دوربین DSLR در رصدخانه دانشگاه کاشان انجام شد.

وی با اشاره به اینکه این کار به پیشنهاد آقای پرو رییس آیوتا-خاورمیانه توسط ایرج صفایی مسئول رصدخانه دانشگاه کاشان و با همکاری محمدرضا پاکروانفر انجام شده است،  افزود: نتیجه این نورسنجی که منحنی نوری یک ستاره متغیر گرفتی که از نوع W UMa است، به نام BX Peg با دوره تناوب کمتر از هفت ساعت و قدر ظاهری حدود 11 در شماره 6 مجله JOE به زبان انگلیسی منتشر گردید.

ایرج صفایی با بیان اینکه امروزه نورسنجی یا فتومتری با استفاده از دوربین‌های نجومی CCD انجام می شود، اما ممکن است این دوربین ها در دسترس همه نباشد، خاطر نشان کرد: بنابراین گاه از دوربین‌های عکاسی حرفه‌ای که قابلیت نصب لنزهای متفاوت را دارند هم استفاده می شود.

وی با اشاره به اینکه این روش در ایران تاکنون برای انجام یک کار پژوهشی مورد استفاده قرار نگرفته بود، افزود: اما این تجربه راه را برای فعالیت های پژوهشی نیمه حرفه نجوم در ایران باز می کند. چراکه در این تعداد زیادی تلسکوپ آماتوری و یا نیمه حرفه ای وجود دارد. ولی تهیه دوربین نجومی برای هر کسی کار ساده ای نیست. درصورتی که دوربین های DSLR بصورت گسترده در عکاسی نجومی استفاده می شود و در دسترس بسیاری از علاقمندان هست. گرچه دوربین های DSLR همه قابلیت های دوربین های نجومی را ندارد ولی می توان بخشی از کارهای آموزشی و پژوهشی نجومی را با استفاده از آن انجام داد.
مسئول رصد خانه دانشگاه کاشان اظهار کرد: مهمترین منبع دریافت اطلاعات از اجرام آسمانی، نور دریافتی از آنها است. نورسنجی، شامل اندازه گیری شدت نور ظاهری ستارگان و دیگر اجرام آسمانی و تغییرات شدت نور دریافتی در طول زمان است. این شاخه از نجوم رصدی آگاهی زیادی از مشخصات و مختصات اجرام آسمانی در اختیار ستاره شناسان قرار می دهد. شدت نور ظاهری نیمی از ستارگان آسمان در طول زمان تغییر می‌کند که به آنها ستارگان متغیر می‌گویند. نورسنجی این ستارگان می تواند آگاهی گسترده ای در مورد کهکشان و کیهان در اختیار اخترشناسان قرار دهد.

انعکاس خبر در:

سایت وزارت علوم

 


لینک دانلود فایل

کلید واژه ها: رصد خانه نجوم ستارگان دانشگاه کاشان


( ۱ )

نظر شما :