قرار گرفتن دانشگاه کاشان در جمع برترین دانشگاه ها براساس رتبه‌بندی یو اس نیوز

۱۶ بهمن ۱۳۹۷ | ۰۸:۱۹ کد : ۹۵۳۱ اخبار دانشگاه دستاورد و افتخارات دانشگاه
تعداد بازدید:۸۷۳۵
معاون پژوهشی و فناوری دانشگاه کاشان گفت: براساس رتبه‌بندی"US news" یا کلریویت آنالیتیکز" Clarivate Analytics" ، دانشگاه کاشان رتبه ششم را در بین دانشگاه های جامع کشور و در جمع برترین دانشگاه های ایران قرار گرفت.
قرار گرفتن دانشگاه کاشان در جمع برترین دانشگاه ها براساس رتبه‌بندی یو اس نیوز

معاون پژوهشی و فناوری دانشگاه کاشان گفت: براساس رتبه‌بندی "US news" یا (کلریویت آنالیتیکز)" Clarivate Analytics" ، دانشگاه کاشان رتبه ششم را در بین دانشگاه های جامع کشور و در جمع برترین دانشگاه های ایران قرار گرفت.

دکتر مجید منعم زاده با بیان اینکه رتبه‌بندی دانشگاه‌های جهان براساس شاخص‌های مختلفی انجام می‌گیرد؛ اظهار داشت: از جمله این شاخص‌ها می‌توان به آمارهای تجربی، کیفیت اساتید، بورس‌های اعطایی، تعداد دانشجویان، امکانات آزمایشی و تحقیقاتی اشاره کرد.

وی کیفیت آموزشی را از دیگر شاخص های نظام رتبه بندی یواس نیوز عنوان کرد و افزود: مهم‌ترین شاخصی که در بسیاری از رتبه‌بندی‌ها به آن استناد می‌شود، کیفیت آموزش است. پارامترهای تاثیرگذار بر این شاخص در رتبه‌بندی‌های مختلف متفاوت هستند، اما عموما تعداد فارغ‌ التحصیلان دانشگاه  در این دسته قرار می‌گیرد.

دکتر منعم زاده خاطر نشان کرد: فعالیت‌های پژوهشی و تحقیقاتی نیز از جمله شاخص‌های تاثیرگذار در رتبه دانشگاه هستند که به نوعی بیانگر خروجی علمی دانشگاه هستند؛ از پارامترهای موثر بر این شاخص می‌توان به حجم پژوهش‌های انجام شده، درآمدهای پژوهشی و اعتبار تحقیقات اشاره کرد که برای ارزیابی اعتبار تحقیقات از معیارهای مختلفی مانند تعداد مقالات چاپ شده در مجلات معتبر علمی، تعداد مقالات ISI، تعداد ارجاعات مقالات و نسبت ارجاعات به اعضای هیئت علمی استفاده می‌شود.

از شاخص‌های دیگری که در رتبه‌بندی‌های مختلف از آنها استفاده می‌شود می‌توان به نسبت استاد به دانشجو، اساتید و فارغ‌ التحصیلان دارای مقالات پر استناد، امکانات آزمایشگاهی، سرانه کتاب و مجلات، بازدهی دانشگاه نسبت به اندازه آن، ابداعات و نوآوری‌های صنعتی، تعداد مراکز رشد دانشگاه و کیفیت وب سایت دانشگاه اشاره کرد.

گفتنی است موسسه اطلاعات علمی (Institute for Scientific Information) یا همان ISI برای اولین بار در سال 1960 توسط اوگن گارفیلد تاسیس شد؛ این موسسه در سال 1992 توسط سازمان علمی و بهداشتی تامسون (Thomson Scientific & Healthcare) به دست آورده شد و با نام تامسون آی اس آی (Thomson ISI) شناخته شد.

فارس‌نیوز


 

کلید واژه ها: دانشگاه کاشان رتبه بندی دانشگاه ها رتبه بندی کلریویت آنالیتیکز دانشگاه های برتر ایران


( ۱۲ )

نظر شما :