همایش علمی با موضوع بررسی پیامدهای کودک‌آزاری در ایران در دانشگاه کاشان برگزار شد

۳۰ مهر ۱۳۹۷ | ۰۹:۲۴ کد : ۸۹۷۸ اخبار دانشگاه اخبار همایش ها و سمینارها
تعداد بازدید:۲۱۲۳

همایش علمی با موضوع بررسی پیامدهای کودک‌آزاری در ایران با همکاری انجمن جامعه‌شناسی، انجمن روانشاسی و حقوق دانشگاه کاشان برگزار شد.

عضو هیئت علمی گروه جامعه شناسی دانشکاه کاشان در همایش علمی با موضوع بررسی علل و پیامدهای کودک آزاری در ایران با اشاره به یکی از رویکردهای اصلی اجتماعی اظهار داشت: توجه به حقوق کودکان یک ضرورت اجتناب ناپذیر است.

دکتر مهران سهراب زاده با اشاره به اینکه کودک آزاری یکی از آسیب های شایع در کشور ما بشمار میرود افزود: کودک آزاری شامل آزارهای جسمی، روانی، جنسی و بدرفتاری با کودک می شود و به سلامتی و آسایش کودک آسیب می رساند.

وی ضمن برشمردن برخی آسیبهای اجتماعی اظهار کرد: وقتی در جامعه بستر آرامش و امنیت لازم برای کودکان فراهم نباشد کودکان از لحاظ روانی واخلاقی دچار اختلالات گوناگونی خواهند شد.

وی با اشاره به دلایل کودک آزاری بیان کرد: کودک آزاری صرفا یک بحث دانشگاهی و آکادمی نیست و باید از زوایای مختلف به این نابهنجاری اجتماعی توجه کرد.

عضو هیئت علمی دانشکاه کاشان افزود: از دیدگاه دین مبین اسلام و گفتار معصومین توجه به کودکان وامنیت آنان بسیار مهم می باشد و در واقع محبت به کودک جایگاه والایی در دین و فرهنگ ما دارد.

وی گفت: سازمانهای مردم نهادی که در این حوزه فعالیت می کند نقش موثر در کمک وامداد رسانی کودکان داشته و دارند و حمایت از تشکلهای مردم نهاد برای کلیه دستگاههای اجرایی باید یک استراتژی باشد.

دبیر همایش پیشگیری از کودک آزاری در حاشیه این همایش با بیان ضرورت توجه به موضوع کودک آزاری به عنوان یک آسیب اجتماعی گفت: کودکان دارای حق حیات هستند و از شعور و درک بالایی نسبت به مسائل برخوردار هستند که باید از نظر جسمی و روانی مورد حمایت خانواده و جامعه قرار بگیرند.

فرشته قاسمی افزود: کودک آزاری شامل جسمی، عاطفی، بی توجهی و غفلت و سوء استفاده های جنسی از کودک است که متاسفانه برخی از عوامل همچون ناآگاهی والدین و مشکلات اقتصادی و اعتیاد و بیماری های روانی و مشکلات خانوادگی زمینه کودک آزاری را به وجود می آورد.

وی خاطرنشان کرد: آموزش مهم ترین راهکاری است که می توان خانواده و کودک را در پیشگیری از کودک آزاری مصون داشت.

در این همایش موضوعاتی همچون انواع کودک آزاری، نقش مشاوره و مددکار در کاهش کودک آزاری، بررسی صلاحیت والدین در حضانت کودک، اهمیت آموزش خانواده ها در جلوگیری از کودک آزاری در محیط های اجتماعی، جایگاه اورژانس اجتماعی در مقابله با این پدیده مورد ارزیابی قرار گرفت.


( ۲ )

نظر شما :