۱۲گور چکمه ای و بقایایی از دوره برنز تا آهن در کاوش های باستان شناسی محوطه استرک -جوشقان کاشان کشف شد

۰۲ مهر ۱۳۹۷ | ۱۲:۳۴ کد : ۸۸۶۴ اخبار دانشگاه دستاورد و افتخارات دانشگاه
تعداد بازدید:۷۷۲۸

کاوش های باستان شناسی در محوطه استرک جوشقان که همراه با دوره آموزشی با حضور اساتید بین المللی در حال انجام است 12گور از نوع چکمه ای، بقایایی از دوره برنز تا آهن، ظروف سفالی خاکستری، مهره هایی از جنس سنگ و عقیق و ...کشف شد.
به گزارش پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، محسن جاوری یکی از سرپرستان هیأت کاوش گفت: فصل سوم کاوش محوطه استرک جوشقان کاشان در دو کارگاه در حال انجام است.
وی افزود: این فصل از کاوش های باستانی محوطه استرک با سامر اسکول (مدرسه تابستانی ) و با حضور اساتید بین المللی دانشگاه ورشو از جمله آرکادیوش سولتیشیاک ، یوانا شیمچک و متئو ویلیام متخصص ژنتیک از مرکز دی . ان . ای باستانی دانشگاه آدلاید و 10 دانشجو ازکشورهای امریکا، ایتالیا، ایران و... برگزارمی شود.
 عضو هیات علمی گروه باستان شناسی دانشگاه کاشان، با اشاره به برگزاری این دوره برای دومین بار در دانشگاه کاشان تصریح کرد : این دوره آموزشی به منظور آشنایی باستان شناسان ایرانی با نحوه ثبت و ضبط داده های استخوانی شامل بقایای انسانی و حیوانی ، طبقه بندی آنها و مطالعات استخوان شناسی صورت گرفت.
سرپرست هیأت باستان شناسی، در ادامه برگزاری این دوره آموزشی رابرای باستان شناسان شرکت کننده  بسیار مفید دانست و گفت: افراد آموزش دیده در آینده با حضور در هیأت های مشابه می توانند تجربیات خود را در زمینه مطالعات استخوانی به کار گیرند.
جاوری با بیان اینکه در این فصل باستان شناسان در دو کارگاه فعالیت می کنند اظهار داشت: در یکی از کارگاه ها 10گور از نوع چکمه ای (شفقت گریو ) با  تدفین مرد ، زن ، کودک و نوزاد کشف شد .
 این باستان شناس ، با اشاره به وجود دست خوردگی های تاریخی در 8گور تصریح کرد: این دست خوردگی ها در همان دوره زمانی و احتمالا برای بدست آوردن اشیای مفرقی صورت گرفته است .
جاوری با بیان این نکته که سفال ها از گورهای دست خورده خارج نشده اند افزود: این گورستان600تا 800سال  مورد استفاده بوده و بقایی از دوره برنز تا دوره آهن در آنها کشف شد.
او افزود : در کارگاه دوم نیز تا کنون دو تدفین از نوع چکمه ای کشف شده است .
این باستان شناس، ظروف سفالی  خاکستری، مهر، مهره هایی از جنس سنگ و عقیق، اشیای فلزی شامل نیزه ، النگو ، گوشواره ، سنجاق لباس و سر  و... از جنس مفرق را یافته های بدست آمده از گورهای کشف شده اعلام کرد .
وی ازداده های قابل توجه این فصل از کاوش را کشف ظرفی با بقایای 3پاچه گوسفند یا بز عنوان کرد که در کنار سر متوفی دفن شده است و افزود : دو سال پیش مشابه این مورد در خراسان کشف شد .
جاوری مطالعه همزمان بقایای انسانی و حیوانی و طبقه بندی استخوانها را ویژگی این فصل از کاوش عنوان کرد و گفت: :به زودی بعد از اتمام حفاری ها با حضور اعضای تیم کاوش، دستاوردهای فصل سوم کاوش در محوطه استرک جوشقان در نشست تخصصی در محل پژوهشگاه ارائه خواهد شد .
او در پایان خاطر نشان کرد: مدرسه تابستانی با همکاری پژوهشکده باستان شناسی و دانشگاه کاشان برگزار شد و حضور اعضای هیأت علمی و دانشجویان دانشگاه کاشان به انجام فصل سوم کاوش استرک جوشقان کمک  کرد.
                                            
جواد حسین زاده استاد گروه باستان شناسی دانشگاه کاشان و  سرپرست دیگر هیأت  با اشاره به انجام فعالیت هایی در زمینه دی .ان . ای باستانی در این برنامه گفت:  با انجام آزمایش ها و مطالعات ژنتیک در تدفین های بدست آمده از این محوطه قرابت های فرهنگی با خراسان بزرگ و نمونه های ترکمنستان مشاهده شد.
این باستان شناس  با  تشریح مطالعات دی. ان. ای باستانی دراین محوطه و وجود یافته های باستانی که قرابت هایی با حوزه شمال شرق ایران نشان می دهد ابراز امیدواری کرد که با انجام مطالعات ژنتیکی و تطبیقی بتوان به به رهیافت جدیدی در زمینه مطالعات باستان شناسی اواخر دره برنز و عصر آهن ایران دست یافت .
فصل سوم کاوش های باستان شناسی محوطه استرک جوشقان کاشان اصفهان با مجوز ریاست پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری در حال انجام است .

 

 


لینک دانلود فایل

کلید واژه ها: دانشگاه کاشان دانشکده معماری و هنر گروه باستان شناسی دکترحسین زاده کاوش محوطه باستانی استرک


( ۷ )

نظر شما :