همایش اندیشگان حیات زمین در دانشگاه کاشان برگزار شد

۲۹ مهر ۱۳۹۳ | ۱۳:۵۶ کد : ۳۳۷۰ اخبار دانشگاه کارگاههای آموزشی
تعداد بازدید:۱۵۶۴
همایش اندیشگان حیات زمین با حضور محققان و صاحبنظران علم فیزیک و نجوم با همکاری پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی و رصدخانه ملی ایران در دانشگاه کاشان برگزار شد.
 

همایش اندیشگان حیات زمین با حضور محققان و صاحبنظران علم فیزیک و نجوم با همکاری پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی و رصدخانه ملی ایران در دانشگاه کاشان برگزار شد.

دبیر علمی این همایش افزود: پیرو اعلام آمادگی دانشگاه کاشان برای پیشگام بودن در زمینه تحول علمی دانشگاه های کشور و گذر از مرحله آموزش به پژوهش در آموزش عالی کشور، احداث رصدخانه ملی نجوم در منطقه کاشان ووجود قطب گیاهان دارویی در منطقه، لزوم راه اندازی مرکزی برای پژوهش های پیشرو در زمینه علوم محیطی، محیط زیست و سایر رشته های مرتبط را به همراه داشت؛ که نهایتا تصمیم به راه اندازی مرکزی با عنوان اندیشگان حیات و زمین در دانشگاه کاشان گرفته شد که دربرگیرنده تمام علوم مرتبط با حیات، تنوع زیستی و علوم زمین شناسی است.

دکتر مجید منعم زاده اظهار داشت: در این جسله مواردی مانند بازه زمانی برای رسیدن به نتیجه مطلوب از اهداف تعریف شده اندیشگاه، تعریف زمینه های پژوهشی بالقوه، چگونگی جذب و تربیت نیروهای متخصص مورد نیاز و چگونگی ارتباط با مراکز علمی جهانی مورد تاکید قرار گرفت.

وی با اشاره به اینکه این همایش یکروزه در دو نوبت صبح و عصر به صورت کارگاه تخصصی و سخنرانی عمومی  برگزار شد افزود: در این برنامه محققان توضیحاتی  را در خصوص اندیشگان حیات و زمین،  چرا به زمینه حیات و زمین بپردازیم؟ و ویژگی های دیرینه اقلیمی و زمین شناسی گستره ایرانو – تورانی: کلید معمای تنوع زیستی و تکامل موجودات را ارائه دادند.

وی ضرورت تحقیقات تاریخ طبیعی در فلات ایران ، موزه های تاریخ طبیعی بستر توسعه علمی در کشورهای در حال توسعه و لرزه خیزی فلات ایران و ضرورت توجه به آن  را از دیگر موضوع های ارائه شده در این نشست بیان کرد.

رئیس دانشکده فیزیک دانشگاه کاشان افزود: در این نشست تخصصی همچنین موضوع های باستان شناسی ژنتیکی ایران، تکامل ساختاری فلات ایران و اندرکنش آن با اقلیم، شرایط حدی در اقیانوس ها و جنوبگان و تاثیر تغییرات اقلیم اقیانوس- جو در زندگی روزمره  توسط محققان ارائه شد.

وی زنگ اندیشگاه و سخنرانی عمومی با موضوع پیشرفت علم در ایران توسط فرهاد اردلان از محققان و پیش کسوتان علم فیزیک را از دیگر برنامه های این همایش بیان داشت و اظهار امیدواری کرد: برگزاری این همایش علمی که برای نخستین بار در ایران در این دانشگاه برگزار می شود با ارائه اطلاعات علمی و تبادل تجربیات محققان، شاهد رشد و اعتلای علمی هر بیشتر دانشگاه باشیم.

 

پس از ارائه سخنرانی و بحث پیرامون موارد ارائه شده، بر مباحث و موارد زیر تاکید شد و قرار شد نقطه نظرات ارائه شده در سند چشم انداز اندیشگاه حیات و زمین مورد توجه قرار گیرد:

-           لزوم بررسی اثر عوامل محیطی بر تنوع زیستی ایران

-           راه اندازی موزه تاریخ تکامل طبیعی و تنوع زیستی ایران

-           بررسی امکان انجام پژوهش های شناساگر مولکولی در ایران

-           توجه به علوم پایه مرتبط با تنوع زیستی و تاریخ طبیعی ایران به عنوان بستری برای توسعه کشور

-           به کارگیری نیروهای خلاق و ایده پرداز و مستقل

-           لزوم آینده نگری در تمام برنامه ریزی های اندیشگاه حیات و زمین

-           لزوم به کارگیری و تربیت نیروهای قوی و کارآمد

-           لزوم داشتن برخی زیرساخت های بنیادی و اساسی

-           داشتن روابط بین المللی قوی، کارآمد و پیوسته برای بهره بردن از همکاری های بین المللی

-           تاکید بر داشتن مرکزی کوچک اما قوی نسبت به مرکزی بزرگ اما ناکارآمد

-           لزوم انجام مطالعات میدانی وسیع در برخی بخش ها

-           لزوم انجام برخی تحلیل های آزمایشگاهی در داخل ایران

-           لزوم گردش آزاد اطلاعات در ایران

-           لزوم به کارگیری فردی با ویژگی های منحصر به فرد، مدیر، خوش فکر، خلاق و منصف در راس این مجموعه

کلید واژه ها: دانشگاه کاشان همایش اندیشگان حیات زمین دانشکده فیزیک


نظر شما :