مراسم عزاداری سالروز شهادت امام جعفر صادق علیه السلام در دانشگاه کاشان برگزار شد

۰۷ خرداد ۱۴۰۱ | ۱۸:۲۱ کد : ۲۰۱۳۷ اخبار دانشگاه
تعداد بازدید:۱۸۹۹

مراسم عزاداری سالروز شهادت رئیس مکتب تشیّع حضرت امام جعفر صادق علیه السلام  با حضور نماینده ولی‌فقیه و امام جمعه کاشان، فرماندار ویژه کاشان، روسای دانشگاه های آزاد اسلامی،  فنی و حرفه ای شهید رجایی و پیام نور کاشان و جمعی دیگر از مسئولان شهرستان، با همکاری هیأت دانشجوئی فاطمیون و هیأت امام جعفر صادق علیه‌السلام در دانشگاه کاشان برگزار شد.
در این مراسم که با استقبال خوب اساتید، کارمندان و دانشجویان همراه بود، دانشگاهیان با حرکت کاروان عزا از طرف سازمان مرکزی به طرف گلزار شهدا و مسجد دانشگاه به عزاداری و نوحه خوانی پرداختند و سالروز شهادت امام جعفر صادق علیه السلام را گرامی داشتند.
نماینده ولی فقیه و امام جمعه کاشان در این مراسم با حضور بر سر مزار شهدای گمنام دانشگاه کاشان گفت: ای شهدا دانشگاهیان آمدند که با شما پیمان ببندند بر پایبندی بر آنچه شما برای آن شهید شدید.
ایشان خاطر نشان کرد: امروز علمدار دین خدا رهبر معظم انقلاب است که هیچ وقت او را تنها نمی گذاریم.
حجت‌الاسلام و المسلمین سید علیرضا تراشیّون کارشناس حوزه خانواده و تربیت هم در این مراسم در مسجد دانشگاه، وجود مبارک امام صادق علیه السلام در مباحث علمی برای رشد و تعالی انسانها را بسیار تاثیرگذار دانست و گفت: برای کار فرهنگی و دینی در عرصه های مختلف اجتماعی و فرهنگی، یکی از اولویت های مهمی که برای سرمایه گذاری فکری لازم است، مساله خانواده است.
وی با اشاره به اینکه رهبر معظم انقلاب وقتی سند خانواده را ابلاغ کردند اولین بند از این سند این بود که ما باید به سمت خانواده جامعه محور حرکت کنیم، خاطر نشان کرد: وقتی جامعه را به مانند کندوی عسل بدانیم، سلول های کندوی عسل، خانواده است که اگر سالم بماند شما با یک جامعه سالم مواجه خواهید بود و به همین میزان اگر سلول های کندوی عسل آسیب ببیند، با یک جامعه آسیب دیده مواجه می شوید.
حجت الاسلام تراشیون با بیان اینکه اگر جامعه ای را ارزیابی کنید به این معادله دست می یابید که هرچه آسیب های خانواده افزایش پیدا کند، جامعه نیز هنجار شکن تر و آسیب هایش بیشتر است.
وی با تاکید بر اینکه شهرهای پرطلاق شهرهایی هستند که آسیب های آن شهر نیز بیشتر است، خاطر نشان کرد: اگر به دنبال جامعه متعالی و جامعه رشد یافته هستیم باید روی هسته مرکزی آن سرمایه گذاری کنیم.
این کارشناس حوزه اخلاق با اشاره به روایتی از امام صادق علیه السلام خطاب به آقایان که فرمودند: اگر مرد بخواهد مدیریت خانواده خودش را در اختیار بگیرد به سه ویژگی نیاز دارد، افزود: یکی از ابزار ها و عناصر مدیریت خانواده این است که مرد باید نسبت به خانواده اش خوش مشرب و خوش برخورد باشد، کلام و اخلاق و رفتار خوب می تواند عاملی برای استحکام خانواده باشد.
وی با اشاره به اینکه یکی از ضعف هایی که امروز در خانواده وجود دارد این است که آن ارکان خانواده در جای خودش قرار ندارد، افزود: مرد باید مهربانترین و بهترین اخلاق را نسبت به همسرش داشته باشد، همانگونه که حضرت امیر المومنین علیه السلام فرمودند: قدرت کلام از شمشیر بیشتر است.
حجت الاسلام تراشیون محبت را از دیگر ویژگی ها و عناصر مهم در مدیریت خانواده عنوان کرد و اظهار داشت: به همسرانتان در محبت دریغ نکنید و خساست عاطفی نداشته باشید و خیلی از مشکلات را با محبت می توانیم حل کنیم.
وی افزود: در فرهنگ خانواده بدی را نباید با بدی جواب داد و شنونده خوبی بوده، شنیده ها را خوب تحلیل و ریشه یابی کنید و راهکار بدهید.
کارشناس حوزه خانواده و تربیت معاشرت خوب برای زندگی ، کلام خوب و گفتگوی خوب را رمز خانواده موفق دانست و خاطر نشان کرد: یکی از این ویژگیها پاکی زبان است  ما مسلمان هستیم ولی بر اساس آموزه های دینی رفتار نمی کنیم و بر اساس معیاری که اسلام تعیین کرده پیش نمی رویم.
حجت الاسلام تراشیون با اشاره به تاکید رهبر معظم انقلاب به برگزاری کرسی های آزاداندیشی افزود: برگزاری کرسی‌های آزاداندیشی برای بیان گفتگوها و صحبت کردن و تبادل اندیشه ها لازم است.

در این مراسم، نماز ظهر و عصر به امامت نماینده ولی فقیه و امام جمعه کاشان اقامه و در پایان عزاداران از طرف هیأت دانشجوئی فاطمیون و هیأت امام جعفر صادق علیه‌السلام دانشگاه، با غذای نذری اطعام شدند.

کلید واژه ها: شهادت امام جعفر صادق دانشگاه کاشان


( ۲ )

نظر شما :