دستگاه NMR دانشگاه کاشان آماده ارائه خدمات به مراکز علمی و پژوهشی کشور است

۲۸ شهریور ۱۴۰۰ | ۱۰:۴۷ کد : ۱۸۰۶۳ اخبار دانشگاه
تعداد بازدید:۱۳۶۹

معاون پژوهشی و ارتباطات علمی دانشگاه کاشان از راه‌اندازی دستگاه NMR در این دانشگاه خبر داد و گفت: دستگاه NMR دانشگاه کاشان جهت پیشبرد اهداف مراکز علمی و تحقیقاتی کشور آماده ارائه خدمات در زمینه­ی NMR یک بعدی شامل  DEPT 135o, 90o, 45o, 13C NMR, 1H  NMR و NMR دوبعدی شاملHMQC ،NOESY،COSY به مراکز علمی و پژوهشی کشور می­باشد.

دکتر مجید منعم‌زاده افزود: دستگاه NMR، Nuclear Magnetic Resonance رزونانس مغناطیسی هسته، جهت شناسایی ترکیب های شیمیایی و دارویی اعم از سنتزی یا طبیعی مورد استفاده قرار می گیرد.

مسئول آزمایشگاه NMR دانشگاه کاشان با اشاره به اینکه در این روش، هسته اتم‌ها امواج الکترومغناطیسی در ناحیه امواج رادیویی را جذب می نمایند، افزود: زمانی که اتم‌ها تحت تاثیر میدان مغناطیسی قوی قرار می گیرند، تراز انرژی هسته های عناصر مشخصی به علت خواص مغناطیسی به دو یا چند تراز کوانتیده شکافته می شوند. در غیاب میدان مغناطیسی، تمام حالات اسپین یک هسته، سطح انرژی یکسانی دارند اما در حضور میدان مغناطیسی حالات اسپینی هسته یکسان نخواهد بود.

خانم دکتر مهلا دادایی با بیان اینکه پدیده رزونانس مغناطیسی هسته هنگامی رخ می دهد که هسته های هم جهت میدان اعمال شده انرژی جذب کرده و به تراز انرژی بالاتر انتقال می یابد، افزود: زمانی که پالس دهی متوقف می شود هسته ها، انرژی خود را از دست داده و در طی زمان آسایش به حالت اسپین اولیه خود باز می گردند. در این هنگام شروع به تابش کرده و چون ترکیب دارای هسته های بسیاری است، فرکانس های بسیاری را به طور همزمان تابش می کند این تابش را FID  می نامند که ترکیبی از تمامی فرکانس های تابش شده است و بسیار پیچیده می باشد که با پردازش این داده ها طیف NMR ایجاد می گردد و با تفسیر طیف NMR می توان به ساختار ترکیبات دارویی پی برد.

 وی خاطر نشان کرد:  روش NMR دوبعدی پیچیده تر از NMR یک بعدی است و ساختار  به صورت دقیق تر مورد بررسی قرار می گیرد.

دکتر دادایی افزود: NMR یک بعدی مشخصا یک هسته خاص در ساختار بررسی می شود، اما در NMR دوبعدی برهمکنش هسته های مجاور در ساختار و حتی هسته هایی که مجاور نیستند ولی از لحاظ فضایی در ساختار با یکدیگر مرتبط هستند، بررسی می شوند. انواع مختلفی از NMR  دوبعدی شامل HMQC, HMBC, NOESY, ROESY وجود دارد که هر یک با توجه به نوع روش برای بررسی کوپلاژهای یک، دو و سه پیوندی و همچنین برهمکنش هایی که بین هسته ها از طریق فضا در ساختار وجود دارد، انجام می شود.


لینک دانلود فایل

کلید واژه ها: دستگاه تشدید مغناطیسی هسته NMR دانشگاه کاشان دستگاه NMR


( ۵ )

نظر شما :