مراسم بزرگداشت روز مولانا در دانشگاه کاشان برگزار شد

۰۸ مهر ۱۳۹۸ | ۱۷:۲۷ کد : ۱۰۳۱۲ اخبار دانشگاه
تعداد بازدید:۱۲۹۰
مراسم بزرگداشت روز مولانا در دانشگاه کاشان برگزار شد

مراسم بزرگداشت مولانا جلال الدین محمد بلخی، شاعر و عارف بزرگ ایرانی با حضور استاد کریم زمانی از مولوی پژوهان و شارحان بنام مثنوی در  دانشگاه کاشان برگزار شد.

استاد کریم زمانی در این نشست، مولانا را شخصیتی فراجهانی دانست و گفت: مولانا یکی از چهره های معدودی است که تفکراتش جهانی بود و می توان اندیشه های او را موضوع ثبت جهانی و بین الادیانی قرار دهیم.

وی با بیان اینکه تعالیم مولانا هر فطرتی را در بر می گرفت و می پسندید، افزود: عالی ترین عنوان برای مولانا، «معلم» بود؛ زیرا دارای شخصیتی ویژه و چند فرهنگى بود و با زبانهاى گوناگونی چون: فارسى، عربى، ارمنى، ترکى، یونانى و ... آشنایی داشت.

وی عشق را از مهمترین ویژگی های اندیشه مولانا عنوان کرد و اظهار داشت: تمامی مباحث کلامی، فلسفی، عقیدتی و عرفانی مولانا در سایه عشق قرار گرفته است.

وی محبت و شادی را از دیگر خصوصیات بارز مولانا دانست و افزود: مولانا عشق را به مجازی و حقیقی تقسیم کرده و عشق مجازی را پلی برای رسیدن به عشق حقیقی دانسته است.

این استاد مولانا شناس خاطر نشان کرد: مولانا توجه خاصی به موسیقی و هنر داشت و عمیق ترین مطالب را به    ساده ترین وجه بیان کرده است .

استاد کریم زمانی با بیان اینکه مولانا بسیار بر وحدت ادیان تکیه داشت، افزود: به جرأت می توان ادعا کرد هیچ عارفى به اندازه مولانا بر وحدت ادیان تکیه و تأکید نکرده است.

وی آموزه های مولانا را بسیار تأثیر گذار دانست و افزود: حرف مولانا این است که به جان ادیان باید توجه کرد؛ زیرا به اعتقاد وی، جوامع چند فرهنگی با حیث فرهنگ و ادیان مختلف، می توانند همراه با «عشق» در کنار هم همزیستی مسالمت آمیز داشته باشند.

استاد کریم زمانی با بیان اینکه این اندیشمند، بدون اصطلاحات خاص و فنی تصوف، صحبت کرده و بیشتر نامه های مولانا مدنی و اجتماعی است، خاطر نشان کرد: مولانا در اشعارش همیشه مشکلات مردم را مورد توجه قرار داده و از نظر شخصیت، جامع الاطراف بود و یک وجهش آسمانی بود و البته آسمانی بودنش مانع از این نمی شد که به زمینیان توجه کند.

در پایان این نشست، حاضران جلسه به طرح سوالاتی از استاد کریم زمانی پرداختند و نشست با پاسخ به این   پرسش ها پایان یافت.

 

کلید واژه ها: مولانا روز بزرگداشت مولانا دانشگاه کاشان استاد کریم زمانی


( ۱ )

نظر شما :