مشاور سازمان انرژی اتمی: توسعه صنعت هسته‌ای نیازمند تلاش دانشگاهیان است

۱۸ آذر ۱۳۹۷ | ۰۸:۵۳ کد : ۹۲۱۷ اخبار دانشگاه
تعداد بازدید:۱۰۸۶
مشاور سازمان انرژی اتمی: توسعه صنعت هسته‌ای  نیازمند تلاش دانشگاهیان است

 مشاور رئیس سازمان انرژی اتمی گفت: توسعه صنایع هسته ای با تلاش و همکاری دانشمندان  در محصولات فناوری های نوین تحقق می یابد.

دکتر علی اصغر زارعان در مراسم افتتاحیه چهل و پنجمین نمایشگاه صنعت هسته ای کشور در دانشگاه کاشان  هدف برگزاری این نمایشگاه در دانشگاه ها را آگاه سازی دانشگاهیان نسبت به دانش بومی هسته ای و معرفی آن به عنوان یک تکنولوژی مفید در زندگی مردم و دسترسی سریع و راحت و جامع دانشگاهیان به آخرین دستاوردهای صنعت هسته ای ومعرفی کاربردهای جنبی این صنعت به استادان و دانشجویان ذکر کرد  و افزود: برگزاری این نمایشگاه زمینه ارتباط هر چه بیشتر دانشگاه با صنعت هسته ای و سازمان انرژی اتمی را ارتقاء می بخشد و سعی می شود تا پروژه هایی و رشته هایی مد نظر در صنعت هسته ای  تعریف شود.

وی با بیان اینکه با همراهی و تلاش دانشجویان و استادان دانشگاه می توانیم  وابستگی خودمان را به غرب به طور کامل برطرف  سازیم  خاطر نشان کرد: سازمان انرژی اتمی یکی از سازمان های اقتدارآفرین است که بدون وابستگی به غرب و شرق به جایگاه بسیار خوبی رسیده است،افزود: خوشبختانه امروز از صفر تا 100 صنعت هسته ای کشور بومی است و از توان داخلی دانشمندان استفاده می شود.

زارعان با بیان اینکه پایه و اساس این صنعت به استخراج و اکتشاف مواد اولیه  بستگی دارد، خاطر نشان کرد: یکی از مواد اولیه صنعت هسته ای کیک زرد است که امروز با توانسته ایم اورانیوم بومی را تولید و نیاز نیروگاه ها را  تامین کنیم.

وی از شناسایی بزرگترین معدن سنگ آهن  کشورخبر دا د و گفت این معدن  با عملیات ژئو فیزیک  کشف شد.

مشاور سازمان انرژی اتمی، اقتدار علمی کشور را در راستای تبدیل  علم به فناوری عنوان کرد و افزود: صنعت هسته ای در تمامی صنایع کاربرد دارد و مورد استفاده قرار می گیرد و باید باور داشته باشیم که ایران از معدود کشورهای موفق در تولید و استفاده از انرژی هسته‌ای است .

وی با اشاره به اینکه تحریم ها تاکنون نتوانسته است  توسعه صنعت هسته ای را متوقف کند اظهار کرد: امروز سالانه حدود 20 تن آب سنگین تولید می کنیم.

وی در ادامه با اشاره به اینکه در حوزه صنعت نفت و تولید سانتریفیوژ نیز در کشور به خودکفایی کامل رسیدیم، اضافه کرد: این در حالی است که در دوران قبل از انقلاب حتی یک سانتریفیوژ هم در کشور تولید نشده بود.

زارعان با اشاره به اینکه برخی می‌گویند ایران در مساله برجام خیلی از امتیازات را از دست داده است، گفت: باید باور داشته باشیم که هر گاه نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران اراده کند ما می‌توانیم بهتر از قبل به وضعیت گذشته بازگردیم.


نظر شما :