مشارکت دانشگاه کاشان و شرکت های مادر تخصصی کشور چین در فناوری های انرژی خورشیدی

۱۰ تیر ۱۳۹۷ | ۱۰:۱۸ کد : ۸۶۱۳ اخبار دانشگاه دستاورد و افتخارات دانشگاه
تعداد بازدید:۳۶۶۲
مشارکت دانشگاه کاشان و شرکت های مادر تخصصی کشور چین در فناوری های انرژی خورشیدی

به اهتمام پژوهشکده انرژی و دفتر همکاری های علمی و بین المللی دانشگاه کاشان هیئتی مرکب از پنج نفر از اعضای محترم هیات علمی دانشگاه کاشان و همچنین مدیرعامل ستاد توسعه این دانشگاه در تاریخ ۲۷ خرداد ۱۳۹۷ به کشور چین اعزام شدند.

 دکتر محمد نظیفی فرد عضو هیات علمی پژوهشکده انرژی، هدف از این سفر را بازدید و مذاکره با چندین شرکت مادر تخصصی در زمینه علوم و فناوری فتوولتائیک و دانش فنی تجهیزات نیروگاه های خورشیدی عنوان کرد و افزود: توسعه فناوری فتوولتائیک در داخل کشور از طریق توسعه درون زا و تکیه بر توان دانشگاهها، مراکز تحقیقاتی و شرکتهای دانش بنیان داخلی با همکاری فعالانه با پیشگامان این فناوری در جهان از اهداف کلان توسعه فناوری انرژی خورشیدی در ایران محسوب می شود.

وی خاطر نشان کرد: با چنین دیدگاهی بازدید تخصصی از بزرگترین شرکت تولید پنل های خورشیدی در کشور چین با ظرفیت یک گیگاوات پنل خورشیدی مونوکریستال در سال از برنامه های اصلی این سفر علمی بوده است.

دکتر نظیفی فرد اظهار کرد: با توجه به رایزنی های انجام شده توسط هیئت اعزامی، امکان تعریف پروژه های تحقیقاتی مشترک و همچنین اعزام پژوهشگر از دانشگاه کاشان در زمینه ساخت سلولهای سیلیکونی کریستالی و فناوری چند اتصالی با بخش تحقیق و توسعه شرکت های مذکور فراهم آمده است.

 لازم به ذکر است با توجه به بازار گسترده برق خورشیدی در آینده ای نزدیک در ایران و حمایتهای مناسب دولت از منابع انرژی تجدیدپذیر، بومی سازی و تجاری سازی تجهیزات فناوریهای انرژی خورشیدی و همچنین تربیت نیروی انسانی توانمند، خلاق و متخصص در حوزه های تحقیق، توسعه و ساخت و راه اندازی فناوری های انرژی خورشیدی از اهمیت بالایی برخوردار شده است.

 


( ۱ )

نظر شما :