به همت محققان دانشگاه کاشان بهره‌گیری از ضایعات صنایع تولید فرش جهت تصفیه‌ پساب رنگی صنایع فرش و نساجی

۰۱ خرداد ۱۳۹۷ | ۱۵:۱۳ کد : ۸۵۱۶ اخبار دانشگاه
تعداد بازدید:۲۴۴۵

محققان دانشگاه‌ کاشان با استفاده از ضایعات الیاف صنایع فرش نانوجاذبی پلیمری تولید کرده‌اند که می‌توان از آن جهت تصفیه‌ پساب رنگی صنایع فرش و نساجی استفاده کرد.

مجری این طرح اظهار داشت: در این تحقیق تلاش شده است تا با تمرکز بر صنایع تولید فرش، بتوان از ضایعات خود این صنایع برای رفع مشکلات زیست محیطی آن، یعنی تصفیه پساب رنگی، استفاده کرد.

کامران رحیمی دانش‌آموخته مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه کاشان افزود: از این رو با استفاده از ضایعات الیاف این صنایع، جاذب پلیمری مغناطیسی ساخته شده و کارایی آن در حذف رنگ و فلزات سنگین از محلول آبی مورد بررسی قرار گرفته‌است.

وی خاطر نشان کرد: از آنجایی که بخش اعظمی از مواد اولیه مورد استفاده برای سنتز این نانوجاذب‌ها از ضایعات صنایع فرش تأمین می‌شود، می‌توان گفت قیمت تمام شده این نانوجاذب‌ها نسبتاً پایین است. ضمن اینکه استفاده از ضایعات موجب می‌شود نگرانی از بابت دفع این ضایعات نیز رفع شود.

رحیمی اظهار داشت: نانوجاذب سنتز شده در این طرح را می‌توان به‌دلیل برخورداری از خواص مغناطیسی، پس از استفاده بازیابی کرده و مجدداً مورد استفاده قرار داد.

وی درباره چگونگی انجام این طرح اظهار داشت: در این طرح ابتدا الیاف پلیمری (WPAN) حاصل از ضایعات فرش با استفاده از ۵ درصد نانوذرات مغناطیسی (MNP) و اکسید گرافیت (GO) اصلاح شده و جاذب هوشمند سنتز شد.

 وی با بیان اینکه  تلاش شده با اصلاح هرچه بیشتر ساختار این نانوجاذب، کارایی آن بهبود داده شود افزود: در این راستا نانوجاذب هوشمند به وسیله‌ی گروه‌های عاملی کربوکسیلات و آمیدواکسیم عامل‌دار شد.

وی خاطر نشان کرد: در ادامه نانوجاذب سنتز شده به کمک انواع روش‌های مشخصه‌یابی مورد بررسی قرار گرفت و در نهایت کارایی آن‌ها در حذف رنگ بازی قرمز ۴۶ و فلز سرب از پساب مطالعه شد.

این محقق دانشگاه کاشان اضافه کرد: نتایج حاکی از آن است که نانوجاذب هوشمند با مشخصات C/GO1%-MNP5%-WPAN کارایی بسیار بالایی در جذب آلاینده‌های رنگی از خود نشان داده و بازده آن قریب به ۹۷ درصد است.

این طرح حاصل پایان نامه دوره کارشناسی ارشد کامران رحیمی دانش آموخته رشته مهندسی منابع طبیعی گرایش محیط زیست دانشگاه کاشان با عنوان "ساخت جاذبه های پلیمری اصلاح شده با نانو ذرات از الیاف ضایعاتی صنعت فرش و استفاده از آنها در حذف رنگ و سرب از محلول آبی" می باشد که دکتر روح الله میرزایی و دکتر احمد اکبری اعضای هیات علمی دانشگاه کاشان به عنوان استاد راهنما و دکتر نوراله میرغفاری عضو هیئت علمی دانشگاه صنعتی اصفهان استاد مشاور این پایان نامه را بر عهده داشتند.

نتایج این کار در مجله Journal of Cleaner Production با ضریب تأثیر ۵.۷۱۵ (جلد ۱۷۸، سال ۲۰۱۸، صفحات ۳۷۳ تا ۳۸۳) منتشر شده است.

لینک خبر:

https://www.msrt.ir/fa/news/39351


( ۲ )

نظر شما :