اثر عضو هیات علمی دانشگاه کاشان برگزیده جشنواره شعر تبریز شد

۰۷ اسفند ۱۳۹۶ | ۱۲:۲۶ کد : ۸۱۶۵ اخبار دانشگاه
تعداد بازدید:۱۱۸۹

کتاب "در پی آن آشنا" اثر دکتر سید محمد راستگوفر عضو هیات علمی گروه زبان و ادبیات فارسی دانشگاه کاشان به عنوان کتاب برگزیده‌ی بخش «درباره‌ی شعر» جشنواره‌ی شعر فجر تبریز معرفی شد.

این دوره از جشنواره فجر در سه بخش «شعر بزرگسال»، «شعر کودک و نوجوان» و «درباره شعر» برگزار شد که جایزه کتاب‌های برگزیده بخش «درباره‌ی شعر» به کتاب «درپی آن آشنا» اثر سید محمد راستگو و «صدسال عشق مجازی» به اثر «محمود فتوحی» تعلق گرفت.

این کتاب سه گفتار درباره‌ی زبان و بیان هنری حافظ است.

نویسنده در گفتار نخست به بررسی هندسه و هنجارِ بسیار استوار و دست‌کاری‌ناپذیر سخنِ حافظ پرداخته، و در گفتارِ دوم با بررسیِ بسیاری از نسخه‌بدل‌ها، کوشش‌ها، نیز برخی شگردهایِ حافظ را برای دست‌یابی به چنان هندسه و هنجاری باز نموده؛ و در گفتارِ سوم آشکار ساخته که ترکیب «تلخ‌وش» در «آن تلخ‌وش که صوفی امّ‌الخبائثش خواند» شاید دگرگون‌شده‌ی «تلخ خوش» باشد.

در جای‌جایِ هر سه گفتار نیز، نکته‌هایِ گونه‌گون و چه‌بسا ناگفته‌ای در پیوند با شگردهای هنریِ حافظ و یا بازگشاییِ برخی دشواری‌هایِ سخنِ او آورده است.

دفتر دوم این کتاب با نام آشنایانِ بیگانه از سوی نشر نی منتشر شده است.

جایزه کتاب‌های برگزیده بخش شعر بزرگسال به «صدای زنگ درآمد» سروده «رویا شاه‌حسین‌زاده» و جایزه کتاب‌های شایسته تقدیر بخش شعر کودک و نوجوان به «دوتا سیب شیرین» سروده «خاتون حسنی» و «کلید کلید دسته کلید» سروده «اکرم کشایی» تعلق گرفت.

در این جشنواره انتشارات مروارید به عنوان ناشر برگزیده در حوزه انتشار کتاب‌های شعر انتخاب شد.

آیین اختتامیه دوازدهمین جشنواره شعر فجر  یکشنبه 6 اسفند 1396 در تبریز برگزار و برگزیدگان این دوره اعلام شدند.


( ۱ )

نظر شما :