نشست علمی چشمه نور ایران در دانشگاه کاشان برگزار شد

۳۰ آبان ۱۳۹۶ | ۱۷:۳۲ کد : ۷۵۵۶ اخبار دانشگاه
تعداد بازدید:۱۳۵۵

نوزدهمین نشست علمی زنگ اندیشگاه سلسله کرسی های آزاد اندیشی با عنوان "چشمه نور ایران ، نوری تازه بر علم کشور " با حضور دکتر جواد رحیقی مدیر طرح شتابگر ملی در دانشگاه کاشان برگزار شد.

دکتر جواد رحیقی مدیر طرح چشمه نور ایران، پژوهشگاه دانش های بنیادی در این نشست، از طرح شتابگر ملی به عنوان یکی از بزرگ ترین طرح های علمی کشور درمجموعه ای به نام «چشمه نور» در شمال شهر قزوین یاد کرد و گفت: این طرح ملی به عنوان یک آزمایشگاه بزرگ تحقیقاتی  با تمرکز بر روی پرتوهای سیکلوترون (پرتوهای نوری بسیار درخشنده) راه را برای اجرای تحقیقات رشته های مختلف هموار می سازد. و حوزه های مختلف پزشکی، فیزیک، شیمی، الکترونیک، کشاورزی، داروسازی، صنعت و غیره در طرح شتابگر ملی توسعه می یابند.

مدیر طرح چشمه نور ایران تاکید کرد: این طرح، مجتمع بزرگی از شتابگر‌های پیچیده، ابزارهای تجربی و آزمایشگاه‌های متنوع است که در دهه‌های آینده نیروی محرکه اصلی برای رسیدن به اهداف علمی و مهندسی مهم کشور خواهد بود.

رحیقی با اشاره به اینکه این طرح ملی اولین تسهیلات آزمایشگاهی در مقیاس بزرگ برای پژوهش‌های بین‌رشته‌ای در ایران است افزود: انتظار می‌رود پس از تاسیس آزمایشگاه، سالانه هزاران دانشمند و محقق از این آزمایشگاه ملی در تحقیقات خود استفاده کنند.

وی خاطر نشان کرد: طرح شتابگر ملی ایران در اواخر سال 1388 در ابتدا با تشکیل کمیته اجرایی  فعالیت خود را آغاز کرد؛ مطالعات و مشورت‌هایی که در کمیته  در سال 1389 انجام شد، نشان داد که به دلیل تحقیقات متنوعی که در علوم روز می‌توان انجام داد، شتابگر سنکروترون الکترون، بهترین گزینه به عنوان شتابگر ملی در کشور خواهد بود.

وی با بیان اینکه هم‌اکنون و در شروع فعالیت طرح، فیزیکدانان و مهندسان با تخصص‌های مختلف به طور مستقیم در گروه‌های تخصصی طرح مشغول به کار هستند افزود: حدود 200 دانشمند، محقق و استاد از دانشگاه‌ها و مراکز مختلف علمی کشور و جهان و شرکت‌های صنعتی متعدد بطور مستقیم و غیرمستقیم در این طرح مشارکت و همکاری می کنند

 


( ۱ )

نظر شما :