رصدخانه دانشگاه

۲۴ اسفند ۱۳۸۷ | ۲۳:۲۵ کد : ۶۹۹ اخبار دانشگاه
تعداد بازدید:۱۹۳۹

 

 

 

کارشناس رصدخانه دانشگاه کاشان اعلام کرد این رصدخانه در ایام نوروز حتی روز عید نوروز، میزبان میهمانان و بازدیدکنندگان است.

ا.صفایی گفت: رصدخانه دانشگاه کاشان با زیربنای ساختمانی حدود 150 مترمربع و محوطه‌سازی حدود 500 مترمربع در مجاورت بنای تاریخی چارتاقی نیاسر واقع شده است. این بنا در یک طبقه ساخته شده و در قسمت فوقانی آن گنبد متحرک رصدخانه با قطر 4 متر نصب گردیده که محل استقرار تلسکوپ اصلی رصدخانه می‌باشد.

وی افزود: گردشگرانی که برای بازدید به شهر سبز نیاسر سفر می‌کنند می‌توانند با امکانات موجود در این رصدخانه از گنبد آسمان نما استفاده نموده و اجرام سماوی را رصد کنند.

به گفته کارشناس این رصدخانه، بازدیدکنندگان علاوه بر رصد آسمان، با نقشه‌ها و انواع تجهیزات نجومی و یکی از بزرگ‌ترین تلسکوپ‌های ایران موجود در این رصدخانه آشنا می‌شوند.

 

 

ایشان به 12 هزار بازدیدکننده ایام نوروز سال گذشته اشاره کرد و اظهار داشت: پیش‌بینی می‌شود در صورت وجود شرایط جوی مساعد، آمار بازدیدکنندگان از این رصدخانه امسال به دو برابر افزایش یابد.

گفتنی‌است این رصدخانه در شهریور ماه سال 1385 به صورت رسمی افتتاح شد و آغاز به کار نمود. 

در داخل ساختمان این رصدخانه فضاهایی برای نصب یک دستگاه آسمان‌نمای آموزشی با چتری به قطر 3 متر همچنین فضای لازم جهت لابراتوار عکاسی و فضای اداری و مکان استقرار تلسکوپ‌های قابل حمل در نظر گرفته شده است.

 در حال حاضر علاوه بر آسمان‌نمای آموزشی، هفت دستگاه تلسکوپ جهت راه‌اندازی رصدخانه تهیه شده است. تلسکوپ‌ها در ابعاد مختلف و با سیستم‌های هدایت اتوماتیک و نیمه اتوماتیک می‌باشند که به ترتیب دارای قطر دهانه 5/4، 5، 6، 8، 10، 12 و 16 اینچ می‌باشند.

تلسکوپ انعکاسی 16 اینچ با ساختار اپتیکی اشمیت ـ کاسگرین با فاصله کانونی 4064 میلی‌متر و توان تفکیک 28/0 ثانیه قوسی و توان بزرگنمایی 560 برابر دارای یابنده اتوماتیک حدود 145000 جرم آسمانی در گنبد رصدخانه نصب گردیده است. همچنین یک دستگاه CCD و یک دستگاه VideoCCDجهت ثبت و انتقال تصاویر از تلسکوپ به کامپیوتر تهیه شده است. علاوه بر آن تعدادی دوربین دوچشمی، فیلم‌های آموزشی، نرم‌افزار و کتاب‌های نجومی از دیگر امکانات این رصدخانه می‌باشد.

 رصدخانه دانشگاه کاشان به لحاظ آموزشی و پژوهشی می‌تواند جزء رصدخانه‌های مهم کشور محسوب گردد که به انواع تلسکوپ‌ها مجهز است و از نظر موقعیت مکانی استقرار رصدخانه در منطقه نیاسر با توجه به جوانب امر و دسترسی به امکانات در مکان بسیار خوبی قرار گرفته است.

 

 

هرچند هدف اصلی از راه‌اندازی این رصدخانه ایجاد کارگاه درس عملی برای رشته نجوم می‌باشد، با این وجود تا قبل از تشکیل گروه نجوم در دانشگاه و جذب دانشجویان این رشته در مقطع کارشناسی، این رصدخانه در جهت ترویج نجوم اقداماتی را انجام خواهد داد. که تهیه یک سری از تجهیزات نجوم آماتوری در همین راستا بوده است. امید است در برنامه‌های آتی گام‌هایی در خصوص پژوهش‌های نجومی در سطح دانشگاهی برداشته شود.

این رصدخانه در مسیر نیل به اهداف فوق اقداماتی را در برنامه کاری خود قرار داده که می‌توان به برگزاری کلاس‌های آموزش نجوم، تشکیل گروه‌های نجومی با سمت‌گیری در جهت فعالیت‌های نجومی، برگزاری برنامه‌های ویژه در مواقع رخ‌دادن رویدادهای نجومی همچون گرفتگی خورشید و ماه و انجام اقداماتی در خصوص نجوم اسلامی همانند تشکیل گروه رؤیت هلال ماه را نام برد.

 

 


نظر شما :