معرفی ۴ استاد دانشگاه کاشان به عنوان طلایه داران علم جهان

۱۹ فروردین ۱۳۹۶ | ۱۴:۴۱ کد : ۶۷۰۶ اخبار دانشگاه دستاورد و افتخارات دانشگاه
تعداد بازدید:۱۰۲۰۷
معرفی ۴ استاد دانشگاه کاشان به عنوان طلایه داران علم جهان

 

معاون پژوهشی دانشگاه کاشان گفت: چهار استاد این دانشگاه به عنوان دانشمندان برتر ایرانی و طلایه داران علم معرفی شدند.

 

دکتر مجید منعم زاده اظهار داشت: پایگاه استنادی طلایه داران علم تامسون رویترز به ارائه فهرستی از دانشمندان برتر دنیا می پردازد که بر اساس آخرین آمار آن ۱۹۹ ایرانی در جمع دانشمندان یک درصد برتر دنیا قرار گرفتند که بر این اساس دکتر مهران رضایی، دکتر علیرضا اشرفی، دکتر عباس سعادتمندی و دکتر مسعود صلواتی نیاسر از دانشگاه کاشان در بین این دانشمندان برتر قرار گرفتند.

 

وی با بیان اینکه  مرجعیت علمی مبنای گزینش دانشمندان برتر در پایگاه طلایه داران علم است افزود: مرجعیت علمی براساس تعداد ارجاعات صورت گرفته به پژوهش های پژوهشگران تعیین می شود.

 

معاون پژوهشی و فناوری دانشگاه کاشان با اشاره به اینکه ارجاعات یا استنادها بیانگر میزان استفاده از نتایج پژوهش های منتشر شده هستند خاطر نشان کرد: هر چقدر تعداد استنادهای صورت گرفته به پژوهش های یک محقق بیشتر باشد، کیفیت پژوهش های وی بالاتر بوده و این پژوهش ها از طرف جامعه علمی بیشتر پذیرفته شده اند.

 

دکتر منعم زاده افزود: برای انتخاب دانشمندان یک درصد برتر دنیا، تعداد استنادهای صورت گرفته به پژوهش های محققان دنیا در ۱۰ سال اخیر را شمارش کرده و این محققان را در ۲۲ رشته موضوعی طبقه بندی می کند. سپس این محققان براساس تعداد استنادهای دریافتی به صورت نزولی مرتب سازی می شوند و یک درصد برتر از هر رشته به عنوان دانشمندان برتر انتخاب می شوند.

 

بر اساس اطلاعات استخراج شده در مجموع ۱۹۹ ایرانی طلایه داران علم هستند که از این تعداد ۱۰۷ دانشمند برتر کشور متعلق به دانشگاه های جامع هستند و دانشگاه های صنعتی هم ۴۸ نفر از نخبگان علمی کشور را پرورش داده اند.

 

دانشگاه تهران در بین دانشگاه های جامع دارای بیشترین دانشمند برتر است. تعداد دانشمندان برتر دانشگاه تهران ۲۵ نفر است. دانشگاه های صنعتی شریف و تربیت مدرس به ترتیب با ۱۶ و ۱۲ نفر در رتبه های بعدی قرار دارند.

 

دانشگاه های شیراز و صنعتی اصفهان هر کدام با ۸ دانشمند، دانشگاه های شهید بهشتی، صنعتی امیرکبیر و علم صنعت ایران هر کدام با ۷ دانشمند در رتبه های جدول دانشمندان برتر بین المللی قرار دارند.

 

دانشگاه تبریز ۵ نفر و  دانشگاه های اصفهان، بوعلی سینا، رازی، صنعتی نوشیروانی بابل، علوم پزشکی اصفهان، مازندران و کاشان هر کدام ۴ نفر در رده دانشمندان برتر بین المللی دارند


( ۲۲ )

نظر شما :