رئیس دانشگاه کاشان: همایش ملی جامعه بینا گامی در راستای خدمت به همنوعان است

۲۳ مهر ۱۳۹۴ | ۱۵:۵۱ کد : ۴۰۵۳ اخبار دانشگاه
تعداد بازدید:۷۷۱
رئیس دانشگاه کاشان گفت: همایش ملی جامعه بینا شهروند نابینا گامی در راستای انجام رسالت های دانشگاه برای خدمت به جامعه و کمک به همنوعان است.
 

رئیس دانشگاه کاشان گفت: همایش ملی جامعه بینا شهروند نابینا گامی در راستای انجام رسالت های دانشگاه برای خدمت به جامعه و کمک به همنوعان است.

دکتر عباس زراعت با ارائه مقاله ای در این همایش با عنوان بررسی حمایت های قضایی از نابینایان، اظهار داشت: یکی از تحولات مهم در حقوق جزا و جرمشناسی، تغییر رویکرد عدالت سنتی در دادرسی های کیفری به عدالت ترمیمی است.

وی خاطر نشان کرد: در این رویکرد به بزه دیده در فرایند کیفری توجه زیادی می شود بگونه ای که یزه دیده محور دادرسی قرار می گیرد.

وی با بیان اینکه همچنین اشخاص ناتوان و از جمله نابینایان بعنوان بزه دیدگان خاص مورد توجه ویژه قرار می گیرند افزود: این اشخاص زودتر و راحت تر مجنی علیه قرار می گیرند بنابراین باید مجرمانی که علیه این اشخاص مرتکب جرم می شوند شدیدتر مجازات شوند وهمچنین در دادرسی باید مورد حمایت بیشتری قرار گیرند.

رئیس دانشگاه کاشان با اشاره به اینکه تغییر قانون مجازات اسلامی در سال 1392 و قانون آیین دادرسی کیفری در سال 1394 دو تحول اساسی در نظام کیفری ایران بود اظهار داشت: در این دو قانون حمایت هایی از اشخاص ناتوان و نابینا صورت گرفته است.

دکتر زراعت خاطر نشان کرد: یکی از این حمایت ها پیش بینی سازمان های مردم نهاد است که می توانند در حمایت از اشخاص نابینا طرح شکایت کنند و یا بعنوان وکیل به دفاع از آنان بپردازند.

رئیس دانشگاه کاشان تاکید کرد: جرمشناسی حمایتی رشته ای در حقوق جزاست که به تحقیق در مورد بزه دیدگان و بویژه نابینایان می پردازد.

معاون فرهنگی دانشگاه کاشان نیز در این مراسم کسب روحیه نشاط از طریق ورزش و بهبود وضعبیت نابینایان و آموزش و توانمندکردن آنهارا مورد تاکید قرار داد.

دکتر حسین ستار نابینایان را از مظلوم ترین اقشار جامعه دانست و افزود: گرچه این افراد از چشم سر ناتوان و نابینا هستند اما دارای ضریب هوشی بالایی و ضمیر و دلی روشن دارند.

وی با اشاره به 550 هزار فرد نابینا و کم بینا در کشور اشاره کرد و گفت: از این افراد تنها پنج هزار نفر شاغل هستند و قانون سهمیه سه درصدی استخدام معلولان رعایت نمی شود و این قانون در مسیر اجرا مغفول مانده است.

ستار مهمترین مشکل نابینایان را عدم اشتغال و نبود نگاه پژوهانه و کارشناسی و فقدان پژوهش به این افراد دانست و اظهار داشت: جامعه بینا باید با احترام به تفاوت ها و پذیرش معلولان به عنوان بخش مفیدی از اجتماع و قبول استعدادهای موجود در این قشر ،روحیه امید را در آنان متبلور سازند.

 معاون فرهنگی دانشگاه کاشان اظهار امیدواری کرد این همایش گام مؤثری در راستای افزایش سطح آگاهی ها و خلاقیت جامعه نابینایان و کم بینایان باشد.

 

نظر شما :