روزجهانی زمین پاک در دانشگاه کاشان گرامی داشته شد

۰۵ اردیبهشت ۱۳۹۴ | ۱۹:۱۸ کد : ۳۷۲۳ اخبار دانشگاه
تعداد بازدید:۶۱۱
روزجهانی زمین پاک به همت انجمن اسلامی دانشگاه کاشان با حضور جمعی از دوستداران طبیعت طی مراسمی در دانشگاه کاشان گرامی داشته شد.
 

روزجهانی زمین پاک به همت انجمن اسلامی دانشگاه کاشان با حضور جمعی از دوستداران طبیعت طی مراسمی در دانشگاه کاشان گرامی داشته شد.

 مدیرکل دفتر آموزش و مشارکت مردمی سازمان حفاظت محیط زیست گفت: محیط زیست نه تنها می تواند به بهبود کیفیت زندگی در یک سرزمین کمک کند بلکه به ارتفای شاخص های رفاه هم کمک می کند.

 محمد درویش اظهار داشت: نباید مظاهر توسعه را به بهانه تخریب زیست بوم از شهروندان محروم کنیم.

 به گفته وی اگر ما قوانین طبیعت را به رسمیت نشناسیم، آن را جدی نگیریم و براساس ملاحظات، چیدمان توسعه را طراحی نکنیم، سیلی سختی از طبیعت خواهیم خورد.

 وی خاطر نشان کرد: هفت درصد خاک ایران رویشگاه گیاهی و 93 درصد آن برهنه و خالی از پوشش گیاهی است.

 درویش همچنین نرخ فرسایش خاک در ایران را بالاتر از میانگین جهان و سه برابر متوسط آسیا عنوان کرد و افزود: هر سانتیمترمکعب خاک بطور متوسط 800 سال زمان می برد تا ایجاد می شود، اما آب را می توان با تمهیداتی شیرین کرد درصورتی که در خصوص خاک نمی توان کاری انجام داد.

 مدیرکل دفتر آموزش و مشارکت مردمی سازمان حفاظت محیط زیست، شرایط تاریخی کشور را شکننده توصیف کرد و گفت: شاید ما آخرین نسلی باشیم که بتوانیم از روند مخرب محیط زیست جلوگیری کنیم.

وی تاکید کرد: اگر ما به جای مدیریت تولید، مدیریت مصرف را مورد توجه قرار دهیم این لکنت های جدی را در نظام مدیریت جهان بازنگری خواهیم کرد.

 درویش تقویت تشکل های مردم نهاد را در راستای حفاظت محیط زیست لازم دانست افزود: نگاه امنیتی از تشکل ها باید برداشته و دارای قدرت شوند به گونه ای که سازمان حفاظت محیط زیست را از آن خود بدانند.

 

نظر شما :