کارآفرینی منشاء توسعه اقتصادی و اشتغال است

۱۳ آذر ۱۳۹۲ | ۱۸:۵۴ کد : ۲۸۶۰ اخبار دانشگاه
تعداد بازدید:۱۳۹۰
مدیرکل دفتر توسعه کارآفرینی وزارت علوم گفت: کارآفرینی در دانشگاه ها، توسعه و تحول اقتصادی و اشتغالزایی را به همراه دارد.
 

مدیرکل دفتر توسعه کارآفرینی وزارت علوم گفت: کارآفرینی در دانشگاه ها، توسعه و تحول اقتصادی و اشتغالزایی را به همراه دارد.

علیرضا الهیاری در ششمین نشست و گردهمایی رؤسای مراکز کارآفرینی دانشگاه های منطقه مرکزی کشور در دانشگاه کاشان، ایجاد شرکت های دانش بنیان در دانشگاه ها را لازم دانست و اظهار داشت: اگر موفق شویم دانشگاه به سوی کارآفرینی سوق داده شود و دانشجوی کارآفرین به جامعه تحویل دهیم، می توانیم جامعه را متحول سازیم.

وی با بیان اینکه حدود 12 سال است که مراکز کارآفرینی در دانشگاه ها ایجاد شده است افزود: سالانه نشست های روسای مراکز کارآفرینی دانشگاه هاا در شش منطقه در راستای ارائه تبادل تجربیات و بیان نقطه نظرات و رفع مشکلات مراکز کارآفرینی برگزار می شود.

الهیاری مرکز کارآفرینی دانشگاه کاشان را یکی از مراکز موفق کارآفرینی در سطح کشور نام برد و افزود: این مرکز در سال گذشته بر اساس ارزیابی انجام شده به عنوان یکی از مراکز برتر کارآفرینی کشور معرفی شد.

وی یکی از معضلات کارآفرینی در کشور را آشنا نبودن اعضای هیات علمی با کارآفرینی ذکر کرد و افزود: بیش از 30 درصد اعضای هیات علمی دانشگاه ها با مفاهیم اولیه کارآفرینی آشنا نیستند.

وی خاطر نشان کرد: این در حالیست که از سال 1995 به این طرف بیشتر دانشگاههای نسل سوم دانشگاه کارآفرین هستند و اقتصاد و بودجه دانشگاه هایشان از طریق موسسات و شرکت های اقتصادی اداره می شود.

الهیاری به روند رو به رشد دانشجویان اشاره کرد و افزود: تا پنج سال آینده اگر این روند ادامه داشته باشد، پنج میلیون دانشجوی بیکار در کشور خواهیم داشت.

مدیر توسعه مراکز کارآفرینی دانشگاه‌های کشور، آموزش های بین رشته ای را به منظور ارتقاء کارآفرینی در دانشگاه حایز اهمیت دانست و گفت: بایستی سعی شود تا در کنار دروس علمی مهارت های کارآفرینی نیز دانشجویان فرا گیرند.

الهیاری افزود: حمایت‌های معنوی و مادی از سرمایه‌های فکری، ایجاد مرکز کارآفرین پویا در دانشگاه، ایجاد مرکز رشد در دانشگاه، ایجاد پارک علم و فناوری در دانشگاه، توانمندی در انتقال فناوری، تجاری‌سازی نتیجه تحقیقات دانشگاهی، ارتباط موثر با صنایع استان و رفع نیاز صنایع و عدم وابستگی به بودجه دولتی از دیگر شاخص‌های دانشگاه کارآفرین به شمار می‌رود.

 

نظر شما :