مدیر عامل شرکت بهینه‌سازی مصرف سوخت: ایران به لحاظ مصرف انرژی رتبه دوم را در دنیا دارد

۱۹ بهمن ۱۳۹۰ | ۰۳:۳۰ کد : ۱۶۷۹ اخبار دانشگاه
تعداد بازدید:۱۸۳۵

مدیر عامل شرکت بهینه‌سازی مصرف سوخت کشور، کارایی انرژی ایران را بسیار پایین دانست و گفت: مصرف انرژی ایران به شدت بالا و رتبه دوم را در دنیا دارد.

مهندس عباس کاظمی، در چهارمین کنفرانس سوخت و احتراق ایران در دانشگاه کاشان افزود: در حال حاضر چاره‌ای جز اصلاح راندمان مصرف انرژی در سه بخش ساختمان و مسکن، حمل و نقل و صنعت نداریم.

وی، مهمترین منبع تامین انرژی را  بهینه‌سازی انرژی دانست و اظهار داشت: جایگزین کردن انرژی خورشیدی و استفاده از سوخت‌های ذغال سنگ و توسعه منابع تجدید پذیر مهمترین راهکار برای کاهش مصرف انرژی است.

وی خاطر نشان کرد: برای رسیدن به سیاست‌های چشم‌انداز و افق 1404 ضرورت تحقق اصلاح الگوی مصرف، هدفمندکردن یارانه‌های انرژی، اصلاح ساختار و قوانین و اصلاح رفتار مصرف‌کنندگان و ارتقاء فناوری نقش دارد.

مدیر عامل شرکت بهینه‌سازی مصرف سوخت کشور، اصلاح مصرف انرژی در حمل و نقل را تاکید کرد و اظهار داشت: برای کاهش مصرف انرژی و ارتقاء کارایی و راندمان، سرمایه‌گذاری در بخش حمل و نقل لازم است.

 

 

وی، انجام حمل و نقل عمومی به روش ریلی، دولت الکترونیک و اصلاح زیر ساخت‌ها را گام مهم در صرفه‌جویی مصرف انرژی دانست و افزود: باید با همکاری کارشناسان و دولت بتوان کارایی انرژی را ارتقاء داد.

مدیرعامل شرکت بهینه‌سازی مصرف سوخت، اجرای مبحث 19 در بخش ساختمان را از دیگر راهکارها برای کاهش مصرف انرژی برشمرد و تصریح کرد: در ساختمان‌ها برای هر یک مترمربع، 600 کیلووات ساعت انرژی مصرف می‌شود که معادل گاز و برق است و اگر مبحث انرژی مصرف شود این میزان به 200 می‌رسد.

کاظمی، تعیین استانداردها در بخش خودرو را از جمله اقدامات شرکت بهینه‌سازی مصرف سوخت ذکر کرد و افزود: در بخش خودرو برای موتورسیکلت‌ها، ماشین‌های سنگین، بنزینی وماشین‌های گازسوز استاندارهایی تعریف و در حال تدوین است که اول مهرماه سال 91 اجرایی می‌شود.

به گفته وی، در بخش ساختمان نیز به شدت مبحث 19 که مبحث انرژی در ساختمان است در حال پیگیری است که اگر این اتفاق بیفتند میزان مصرف انرژی به شدت کاهش پیدا می‌کند.

کاظمی با اشاره به اینکه سرمایه‌گذاری در بهینه سازی مصرف سوخت کمک زیادی به توسعه اقتصاد کشور دارد افزود: حمایت از بومی‌سازی و فناوری‌های های نوین، طراحی سامانه‌های احتراقی بر مبنای سوخت‌هایی غیر از نفت و گاز، تلاش در جهت کاهش اثرات زیست محیطی و سامانه‌های احتراقی از راهکارهای ارتقاء بهره‌وری و کاهش مصرف انرژی است.

 


نظر شما :