انتشار چاپ دوم کتاب حیات طبیعی دانشگاه کاشان

۱۱ مرداد ۱۳۹۹ | ۱۷:۲۱ کد : ۱۱۴۷۹ اخبار دانشگاه
تعداد بازدید:۱۸۱

 کتاب حیات طبیعی، تحلیلی بر شکل گیری و توسعه دانشگاه کاشان، اثر دکتر عباس زراعت از سوی پژوهشکده مطالعات فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری تجدید چاپ شد.

 


در این کتاب در دو بخش، سی و شش فصل و 478 صفحه به موضوعات راهبردی آموزش عالی پرداخته شده و جریان تاسیس و توسعه دانشگاه کاشان بعنوان نمونه، مورد بررسی قرار گرفته است.

در این اثر، جریان حیات یک دانشگاه به رشته تحریر درآمده است و در آن توضیح داده می شود دانشگاه مستقل چیست ؟، نیروهای دانشگاه چه تاثیری بر عملکرد آن دارند؟ و چگونه باید آن ها را مدیریت کرد؟
عنوان (حیات طبیعی ) بیان‌گر آن است که دانشگاه در هر منطقه ای باید بر اساس طبیعت آن منطقه شکل بگیرد و مسایل آن منطقه را مبنای آموزش، پژوهش و فعالیت های بین المللی خود قرار دهد.دانشگاه‌های ایران صرفا برای تربیت متخصص شکل گرفته اند در حالی که دانشگاهی مانند دانشگاه کاشان باید کاشان را موضوع خود قرار داده و در مورد آسیب‌های اجتماعی، رفاه عمومی، شادی مردم، اشتغال، تولید ناخالص ملی و… فعالیت کند.
در  کتاب حیات طبیعی، دکتر زراعت آنچه در طول  دوره اول مدیریت خود در بازه زمانی اسفند 1392تا اسفند 1397 رخ داده را با قلمی ساده بیان کرده است تا مورد نقد و ارزیابی دانشگاهیان  و صاحب نظران حوزه آموزش عالی قرار گیرد. لذا علاوه بر شناخت فرصت‌ها و موانع، به معرفی نتایج به دست آمده نیز پرداخته شده است تا نشان داده شود که یک دانشگاه شهرستانی غیر مرکز استان چگونه می‌تواند  با تلاش مستمر ، جایگاه خود را در نظام رتبه بندی دانشگاه‌های جهان اسلام(isc) تا جایگاه نهم  ارتقا بخشد.

این کتاب مشتمل بر دو بخش اصلی است که بخش نخست آن ،  روند شکل‌گیری و توسعه دانشگاه از ابتدای شکل‌گیری تا سال 1393 را نشان می‌دهد و در پاره ای موارد آمارهای مقایسه‌ای نیز ارائه شده است و  بخش دوم که موضوع اصلی کتاب هست درباره موضوعات راهبردی دانشگاه و تجربه‌های مدیریتی در دوره جدید است. این اثر می تواند الگویی برای مدیران آموزش عالی باشد تا تجارب مدیریتی خود را که حاصل تلاش‌های فراوان آنان است به صوت مکتوب درآورند و در اختیار مدیران دیگر قرار دهند مضافا بر اینکه بخشی از تاریخ آموزش عالی کشور است.
چاپ نخست این کتاب در زمستان 1397 با 1500 تیراژ چاپ و منتشرشده بود .

کلید واژه ها: کتاب حیات طبیعی کتاب حیات طبیعی دانشگاه کاشان دکتر عباس زراعت


نظر شما :